Про парк

Місцерозташування

Територія НПП «Зачарований край» приурочена до центральної частини Вигорлат-Гутинської Вулканічної гряди передгір’їв Східних Карпат, а саме до хребта Великий Діл, який в адміністративному відношенні розташований у межах Іршавського району Закарпатської області. Цей масив відділений від інших частин Вулканічної гряди долинами річок Латориця з північного-заходу і Боржава з південного-сходу.
«Зачарований край» розташований на південно-західних схилах Вулканічного масиву, відроги якого спускаються до околиць сіл Осій, Ільниця, Підгірне, Крайня Мартинка і формують його південні та південно-західні окраїни. Північно-східна межа парку проходить по хребту гряди і межує зі Свалявським районом, східна — продовжується по хребту, який від найвищої точки масиву гори Бужори звертає на південь.

Коли створений

Національний природний парк «Зачарований край» створений Указом Президента України від 21.05.2009р. №343 «Про створення Національного природного парку «Зачарований край» на території Іршавського району Закарпатської області загальною площею 6101 га, у тому числі 5649 га земель державного підприємства «Загатянське лісове господарство», що надаються Паркові у постійне користування та 452 га земель філії №1 «Іршавський лісгосп» державного підприємства «Агроспецсервіс», що включаються до складу НПП без вилучення», з метою збереження, відтворення та ефективного використання типових та унікальних природних комплексів Східних Карпат, що мають важливе природоохоронне, естетичне, наукове, освітнє, рекреаційне та оздоровче значення.

Парк є природоохоронною, рекреаційною, культурно-освітньою, науково-дослідною установою загальнодержавного значення i входить до складу природно-заповiдного фонду України, охороняється як національне надбання, щодо якого встановлюється особливий режим охорони, відтворення та використання. Територіально знаходиться в межах Іршавського адміністративного району Закарпатської області на території Вулканічного передгір’я Східних Карпат. Тут розташована більша частина водозбірної території однієї з приток найбільшої річки Закарпаття Тиси – р. Боржава, значні площі займають водно-болотні угіддя, збереглися букові праліси, багате біологічне різноманіття, значна історико-культурна спадщина, сформувалися унікальні скельні ландшафти.

Основними завданнями НПП «Зачарований край» є:

- збереження цінних природних та історико-культурних комплексів i об’єктів, що знаходяться на його території;

- створення умов для організованого туризму, відпочинку та інших видів рекреаційної дiяльностi в природних умовах з додержанням режиму охорони заповідних природних комплексів та об’єктів;

- проведення наукових досліджень природних комплексів та їх змін в умовах рекреаційного використання, розробка наукових рекомендацій з питань охорони навколишнього природного середовища та ефективного використання природних ресурсів;

- проведення екологічної освiтньо-виховної роботи тощо.

 

Основним документом, яким парк керується у своїй діяльності є Проект організації території національного природного парку «Зачарований край», охорони, відтворення та рекреаційного використання його природних комплексів і об’єктів, затверджений наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 04.08.2014 № 245.

Проект організації території парку складається із вступу, 7 розділів та 17 додатків. Діє 10 років, після чого розробляється новий.