Весна – період пробудження природи від зимового сну. Саме у цей сезон, розпочинаються активні процеси в рослинному і тваринному світі, за якими щорічно проводять фенологічні спостереження фахівці НПП «Зачарований край».

Ведення щорічних фенологічних спостережень за ходом процесів і явищ, що відбуваються в навколишньому середовищі – один з важливих напрямків діяльності природно-заповідної установи, оскільки результативна охорона природи, неможлива без регулярних спостережень за життям рослин, тварин, змінами в абіотичному середовищі (неживій природі).

Фенологія – це наука про закономірності сезонного розвитку природи, що реєструє і вивчає періодичні явища живої і неживої природи, пов’язані зі зміною пір року та дозволяє прогнозувати сезонні явища і планувати господарську діяльність у відповідності зі строками настання цих явищ.

Для ведення феноспостережень працівники парку активно використовують технологію SMART, яка дозволяє збирати, зберігати, систематизувати та аналізувати фенологічну інформацію:

Сезонне явище – стан об’єкта спостереження в якому він перебуває в день (момент) спостереження.

Вегетаційний період – це період року, протягом якого можливий ріст і розвиток рослин, проміжок часу від останніх весняних заморозків до перших осінніх.

Фенологічні фази – певний стан, стадія, період у розвитку об’єкта спостереження (рослин, тварин).

Фенодати – календарні дати настання сезонного явища в певному географічному пункті.

Фенологічний інтервал – тривалість періоду між двома сезонними явищами.

Феноаномалія – відхилення строку настання явища певного року від середніх багаторічних, виражене в днях. У випадку запізнення явища, феноаномалія вважається позитивною, якщо спостерігається випередження – негативною. Якщо сезонні явища настають раніше своїх багаторічних строків, то вважаться, що вони відбуваються експресивно, якщо із запізненням, то депресивно. Спостереження за змінами феноаномалій протягом сезону створює основу для фенологічного прогнозування.

У межах парку фенологічні спостереження проводяться за типовими та рідкісними видами флори та фауни, явищами та аномаліями погоди, під час яких фіксуються ключові природні процеси та стан об’єктів спостережень:

встановлення температурних режимів (тривалі переходи середньодобових температур повітря через певну межу показників), які є індикаторами початку сезонів;

поява первоцвітів та їх фенофази;

поява перших комах-запилювачів;

фенофази деревних видів флори;

фенологічні явища у тварин.

За результатами щорічних спостережень за явищами природи складається хронологічна таблиця сезонних явищ – «Календар природи», що є важливою складовою наукового документа природоохоронної установи – «Літопису природи».

За допомогою спостережень ми пізнаємо Природу та світ навколо, вчимося слухати та чути ЇЇ чарівну музику без слів, створюючи передумови гармонійного співжиття Природи та Людини!

  • img
    Білоцвіт весняний
  • img
    Шафран Гейфеля
  • img
    Підсніжник білосніжний
  • img
    Бруньки вільхи
  • img
    Під наметом лісу
  • img
    Буковий ліс весною
  • img
    Метелик павичеве око
  • img
    Джміль-запилювач
  • img
    Кремена біла