У Карпатах немає тварин, які спеціально полюють за людьми. Усі тварини, навіть такі небезпечні, як ведмідь, вовк, рись і кабан, всіляко намагаються уникати зустрічей з людиною. Однак бувають випадки, коли ці тварини можуть становити загрозу для людей. Звести негативні наслідки від таких зустрічей до мінімуму допоможе дотримання певних правил поведінки.
Коли ведмідь може напасти?
Існує п’ять ситуацій, в яких ведмідь може бути небезпечним для людини.
- Перша – коли людина наблизилася до ведмедя на дуже близьку відстань. У тварин існує умовна дистанція безпеки. Якщо людина наблизилася до тварини на відстань ближчу, ніж ця дистанція, то тварина сприймає це як напад. У цьому випадку тварина почне захищатися і може завдати людині шкоди. З ведмедем це може трапитися, якщо він після нічного живлення заліг десь під кущем на відпочинок, а збирач ягід або грибник ненароком підійшов дуже близько до цього місця. Щоб цього не трапилося, у місцях, де є ймовірність зустрічі з ведмедем, треба створювати якийсь шум, щоб тварина могла вчасно почути людину і втекти. Якщо все ж ведмідь нападає, необхідно впасти долілиць на землю і не рухатися, прикинувшись мертвим. Тоді ведмідь може перестати цікавитися людиною і залишить її, інколи накидавши на неї хмизу і землі.
- Друга небезпечна ситуація – зустріч із ведмедицею з ведмежатами. Якщо занадто близько підійти до ведмежат або ще гірше, опинитися між матір’ю і малюками, нападу ведмедиці не уникнути. Щоб цього не сталося, слід дотримуватися вищезгаданого правила – у місцях, де є ймовірність зустрітися з ведмедем, створювати шум.
- Третя ситуація – зустріч з ведмедем серед зими. Якщо ведмідь з якоїсь причини не заліг до барлогу, він може сам шукати зустрічі з людиною. Справа в тому, що ведмідь переважно рослиноїдна тварина, а взимку рослинні корми для ведмедя відсутні. Тому йому доводиться полювати. А що він не дуже вправний мисливець, то шукає собі якомога доступніших жертв. До таких жертв належить і людина. Тому зустріч із таким ведмедем також становить смертельну загрозу для людини. І тут уже шум не допоможе. Він, навпаки, може привабити ведмедя. Щоб уникнути такої зустрічі, краще зимою не потикатися у ведмежі угіддя. Якщо вже є нагальна необхідність бути в таких угіддях взимку, треба мати з собою надійну зброю. Це стосується і ранньої весни, коли ведмеді покидають барлоги. Тоді краще з ними не зустрічатися. Про це особливо треба пам’ятати тим, хто полюбляє шукати скинуті оленячі роги.
- Четверта ситуація – коли випадково застати ведмедя біля здобичі. Якщо підійти занадто близько, захищаючи здобич, ведмідь може напасти.
- І п’ята причина, коли ведмідь може цілеспрямовано напасти на людину – це коли він поранений людьми. Якщо він бачить людей, які в нього стріляли, він може відразу кинутися на них. Деякі поранені ведмеді можуть втекти. Але щоб переконатися, що його не переслідують, такий ведмідь може зробити коло і засісти біля своїх слідів. Якщо помічає переслідувачів, що йдуть по його слідах, ведмідь їх пропускає вперед і тихо нападає ззаду. Так само поводять себе і непоранені ведмеді, якщо відчувають, що хтось іде їхніми слідами. Тому туристам, які вийшли на слід ведмедя і захотіли піти слідом, щоб побачити клишоногого, варто про це пам’ятати.
Що робити, коли сталася випадкова зустріч з ведмедем і хижак на значній відстані від вас?
- Якщо ведмідь не помічає людину, варто тихенько віддалитися від того місця, не привертаючи його уваги до себе. Якщо ведмідь вас помітив, перш за все треба перестати рухатися і поспостерігати за його поведінкою. Якщо ведмідь став на задні лапи і придивляється до вас, принюхуючись – це ще не загроза. Якщо ви не почнете тікати, ведмідь, побачивши, що для нього загрози немає, ймовірно піде у протилежному від вас напрямку.
Якщо ви тікатимете від ведмедя, це може спровокувати у нього інстинкт переслідування. А втекти від ведмедя не вдасться. Він розвиває швидкість до 50 км/год.
Якщо ведмідь проявляє стурбованість, він може перевірити вас, зробивши у вашому напрямку кілька стрибків. Якщо ви побіжите, він кинеться вас переслідувати. Якщо ви залишитеся на місці, він зупиниться і буде продовжувати вас вивчати як потенційну загрозу. Тут варто показати ведмедеві свою миролюбність. Треба уникати дивитися йому прямо в очі – це може бути сприйняте як виклик. Також варто доброзичливо з ним заговорити. Звуки спокійного голосу допоможуть заспокоїти тварину. Потім можна почати спокійно і повільно віддалятися від ведмедя. Якщо ведмідь рушив за вами, варто знову зупинитися. І так робити, поки ви мирно не розійдетеся в різні боки.
Що робити, зустрівшись із вовком?
- Попри те, що більшість людей вважає вовка дуже небезпечним хижаком, він практично не становить загрози для людини. Вовки в природі дуже бояться людей і всіма силами стараються їх уникати. Вони навіть не захищають своїх вовченят від людини. Напади на людей можуть траплятися тільки тоді, коли вовки хворі на сказ. Тоді треба захищатися від вовка усіма можливими способами, щоб не дати себе вкусити. А якщо таке сталося, обов’язково прийняти серію уколів від сказу. Іноді на людей можуть нападати вовко-собачі гібриди, які зрідка трапляються і в Карпатах. Від них треба захищатися так само, як від злих собак.
Що робити у разі зустрічі з риссю?
- Цей хижак боїться людей, і навіть на бажання зустрітися з ним дуже важко. У Карпатах не зареєстровано жодного випадку цілеспрямованого нападу рисі на людину.
Що робити у разі зустрічі з кабаном?
- Як правило, кабани всіляко уникають зустрічей з людьми. Бувають випадки, коли можна зненацька дуже близько підійти до самки з поросятами, що розбрелися у пошуках поживи. Тоді краще зупинитися і не рухатися. Побачивши, що для них загрози немає, самка покличе поросят, і кабани віддаляться від вас. Випадки нападу кабанів на людей трапляються здебільшого на полюванні, коли тварин прямо переслідують, у них стріляють і їм доводиться оборонятися.