15 років НПП «Зачарований край»: основні досягнення

 

Національний природний парк «Зачарований край» (далі НПП) створений на території Хустського (Іршавський, до прийняття Постанови ВРУ № 807-ІХ «Про утворення та ліквідацію районів») району Закарпатської області на площі 6101 га (5649 га земель у постійному користуванні та 452 га ‒ без вилучення), відповідно до Указу Президента України № 343/2009 від 21. 05. 2009 року.

          Територія парку приурочена до центральної частини Вигорлат-Гутинського хребта, передгір’я Східних Карпат, а саме – до хребта Великий Діл. Цей масив відділений від інших частин хребта долинами річок Латориця з північного заходу і Боржава з південного сходу.

          Парк є бюджетною, неприбутковою, природоохоронною, рекреаційною культурно-освітньою, науково-дослідною установою загальнодержавного значення.         Основними завданнями парку є:

  • збереження цінних природних комплексів та історико-культурних комплексів і об’єктів, що знаходяться на його території;
  • створення умов для організованого відпочинку, екскурсій та інших видів рекреаційної діяльності в природних умовах з додержанням режиму охорони заповідних комплексів та об’єктів;
  • проведення науково-дослідних робіт з вивчення природних комплексів та їх зміни в умовах рекреаційного використання, розробка наукових рекомендацій з питань охорони навколишнього природного середовища та раціонального використання природних ресурсів;
  • проведення екологічної освітньо-виховної роботи тощо.

Найбільш цінними природними комплексами (об’єктами), з природоохоронної точки зору, є праліси і старовікові букові ліси, оліготрофне сфагнове болото Чорне багно та урочище «Зачарована долина».

Зважаючи на те, що п’ятнадцять років – це не великий відрізок часу, однак певні напрацюваннями та досягнення вже мали місце.

 

Міжнародне визнання

7 липня 2017 р. праліси і старовікові букові ліси НПП «Зачарований край» включені до переліку об’єктів Всесвітньої природної спадщини ЮНЕСКО. У цьому переліку Україна представлена 9-ма ділянками (кластерами), дві з яких у НПП «Зачарований край», а саме: Іршавка – 93,94 га та Великий Діл – 1164,16 га. Площа буферної зони становить 1275,44 га. Таким чином 22 % території НПП, це територія, яка вважається надбанням усього людства.

20 березня 2019 року  оліготрофне сфагнове болото Чорне багно (площа 15 га) отримало статус водно-болотного угіддя міжнародного значення Рамсарської конвенції. Мета конвенції ‒ припинити втрати водно-болотних угідь та зберегти існуючі.

Міжнародна діяльність

Реалізовано міжнародний проєкт «Ліси для суспільства ‒ ліси без бар’єрів» (СВС010113) протягом 2015-2017 рр. У рамках проекту отримано досвід транс-прикордонної співпраці у сфері рекреаційної та еколого-освітньої діяльності.

Протягом 2021-2022 рр. реалізовано проєкт «Відновлення Закарпатських торфовищ (Чорне багно, Україна)». Проєкт впроваджувався ГО «Українське товариство охорони птахів» з Союзом охорони біорізноманіття Німеччини (NABU Bundesverband) та НПП «Зачарований край», за фінансової підтримки VGP Foundation. У рамках виконання проєкту: уточнено межі та площу ВБУ; проведено заходи з відновлення гідрологічного режиму (закопано меліоративні канали); закладено 2 трансекти, в межах яких досліджено рослинність; закладено 5 моніторингових точок для спостереження за змінами ґрунтових вод; встановлено метеостанцію; проведено детальні зйомку ВБУ та прилеглої території (40 га); побудовано об’єкти рекреаційної інфраструктури (оглядовий майданчик, кемпінг), встановлено інформаційні стенди; підготовлено менеджмент-план водно-болотного угіддя міжнародного значення Чорне багно.

19 лютого 2020 року розпочався проєкт «Підтримка довгострокових ініціатив природоохоронних територій щодо збереження пралісів та старовікових лісів в Українських Карпатах з ціллю збереження їх природоохоронної та кліматичної функціональності», який впроваджує Франкфуртське зоологічне товариство, за фінансової підтримки Міністерства охорони довкілля Німеччини. Мета ‒ матеріально-технічна підтримка установ природно-заповідного фонду карпатського регіону.

 

Розширення території

          11 квітня 2019 р. Президент України видав Указ № 134/ 2019 «Про зміну меж території національного природного парку „Зачарований край”». До території НПП погоджено в установленому порядку включення 4350,4 га земель, що вилучаються в філії «Довжанське ЛМГ» і надаються парку в постійне користування. Таким чином площа НПП «Зачарований край» становитиме 10451,4 га (9999,4 га земель у постійному користуванні та 452 га ‒ без вилучення).

 

Публікації

З результатами наукової та природоохоронної діяльності установи детальніше можна ознайомитися у Літописах природи НПП. За 15-річну діяльність у НПП «Зачарований край» видано 14 томів Літописів природи. Основні результати досліджень висвітлені у 40 публікаціях (матеріали конференцій, фахові статті та 1 книга).

Для інформування про роботу НПП створено сайт https://zacharovanyikrai-park.in.ua/ та мережу фейсбук https://www.facebook.com/profile.php?id=100086699557928